wtorek, 19 stycznia 2010

Powiew egzotyki. Bardzo smaczny powiew.

Lubię nasze wspólne leniwe minuty. Lubię słowa wypowiadane bez pośpiechu. Lubię nasze wspomnienia. Zagłębiać się w nich, przypominać sobie kawałek po kawałku tamte dni. Tamte zapachy. Smaki. Zmęczenie podróżą. Lubię patrzeć na nasze zdjęcia. Tyle już czasu minęło...



Lubię wracać w myślach do naszej pierwszej wspólnej wyprawy. Pociągiem do Maroka, gdy razem odkrywaliśmy nowy nieznany nam jeszcze świat. To byłe niezwykłe dni. Odświeżająca the a la menthe. Dżamaa al-Fina w samo południe i późnym wieczorem. Polskie bociany na czerwonych murach. Głos muezina wibrujący w powietrzu. Karaluchy pod łóżkiem. Kocie śpiewy w środku nocy. Haszysz, haszysz wyszeptany do ucha. Wiecznie gorące powietrze. Marakesz. Rabat. Tanger. Nasze Maroko...

Gdy zobaczyłam u Liski warzywa po marokańsku, wiedziałam, że niebawem pojawią się na naszym stole. Nasze podróże z racji tego, że ciągle można je podciągnąć pod podróże na studencką kieszeń, są raczej ubogie w odkrycia kulinarne. Karmimy oczy, karmimy duszę, zaciągamy się zapachami, ale żołądka za bardzo zazwyczaj nie napełniamy. Wierzę jednak, że jeszcze zdążymy, że jeszcze wrócimy, że jeszcze się w Maroku nakarmimy ;)
W każdym razie... warzywa po marokańsku zagościły u nas. Powiew egzotyki. Bardzo smaczny powiew :) i do tego ten zapach... zniewalający!


















Warzywa po marokańsku

Potrzebujemy:

4 średniej wielkości marchewki, obrane i pokrojone w słupki
2 ziemniaki, obrane i pokrojone w kostkę
1 cebula, obrana i drobno pokrojona
3-4 łyżki oliwy
3 ząbki czosnku, obrane i pokrojone w plasterki
1 puszka ciecierzycy o wadze ok. 400 g, odsączonej (lub suszona ciecierzyca namoczona dzień wcześniej i ugotowana)

2 łyżeczki kurkumy
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżeczki kminu rzymskiego
2 łyżeczki miodu
1/4 łyżeczki pieprzu
1 łyżeczka soli

W garnku rozgrzewamy oliwę. Dodajemy cebulę i czosnek i dusimy je około 5 minut, cały czas mieszając. Dodajemy przyprawy (kurkumę, cynamon, kmin, pieprz), miód i marchew. Wlewamy tyle wody, by przykryła warzywa (1/2 -3/4 szklanki), przykrywamy garnek i gotujemy na średnim ogniu około 15 minut. Kolejnym naszym krokiem będzie dodanie ziemniaków, soli i ciecierzycy. Gotować przez kolejne 10 minut  - do czasu aż zmiękną ziemniaki. Możemy posypać całość posiekaną, świeżą kolendrą i podać - jak radzi Liska - z jogurtem i cytryną, arabskim chlebkiem, itp... Smacznego!






Brak komentarzy: